Saraybosna Devlet Üniversitesi

saraybosna-universitesi-21

1949 yılında kurulmuş olan Saraybosna Devlet üniversitesi Bosna Hersek’in en köklü eğitim veren birimlerinden biridir. Modern eğitim anlayışı prensibi ile hareket eden bu üniversite Avrupa’da da yükselen değerler arasına girmeyi başarmıştır. Güzel sanatlar, tıp fakültesi, teknik bilimler, sosyal bilimler ve insan bilimleri ile dünyanın her yanından öğrencilerin akın ettiği bu üniversitede eğitim almak isteyen öğrencilerin çoğu bölüme girmesi için sadece lise mezunu olması geçerli bir sebeptir, yani sınava girmek, belli puanları kazanmak gerekmiyor bu üniversiteye kabul edilebilmek için.

Saraybosna Devlet Üniversitesi elli beş bin öğrenci kapasitesi ile dünyanın sayılı yüksek öğrenim kurumları arasındadır.

Öğrenciler tahsil hayatları bittikten sonra Türkiye’ye döndükleri zaman sanki kendi ülkelerindeki aynı bölümü bitirmiş gibi sayılacaklar ve sorunlarla boğuşmak zorunda kalmayacaklardır. Saraybosna Devlet Üniversitesi her bölümü ayrı fiyat ile ücretlendirilmiş bir okuldur. 4 yıllık eğitimler ve tıp fakültesi gibi 6 yıllık eğitimleri kapsayan süreler farklı şekillerde fiyatlanmıştır. Bosna Hersek Cumhuriyetini başkenti olan Saraybosna’da bulunan bu okulda eğitim almanın avantajlarından yararlanmak isteyen her gence kapılarını açmış olan üniversitede profesörler ve doçentler öğrencileri ile samimi ilişkiler içine girerek arkadaşça yaklaşmakta ve bilgi paylaşımları yapmaktadırlar. Disiplinden taviz vermeden kurulan bu dostane ilişkiler öğrenciler için samimi bir havanın doğmasına neden olmaktadır.

Avrupa standartlarında verilen eğitimler neticesinde bu üniversiteden mezun olan gençler Avrupa Birliğine üye olan her ülkede kalarak çalışma hakkına sahip oluyorlar.

Saraybosna Devlet Üniversitesi bilimsel faaliyetler açısından çok geniş imkanlara sahip olan üniversite bünyesinde hastaneler de bulunmaktadır. Avrupa ve Türkiye’deki bazı üniversiteler ile anlaşması olan Saraybosna Devlet üniversitesi bu okullarla öğrenci değişim programlarına katılmaktadır.