Bosna Hersek Üniversiteleri Ücretleri

saraybosna-universitesi-121

Bosna Hersek uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kaldıktan sonra Yugoslavya Cumhuriyetinde de senelerse eyaletlik yapmıştır, halkın çoğu Müslüman Boşnaklardan oluşmaktadır. Başkenti Saray Bosna’dır ve yemyeşil doğası ile Türk öğrencileri kucaklamaya hazırdır çünkü Onlarca Bosna Hersek Üniversiteleri taban puanı ve sınav şartı aramadan dünyanın her tarafından öğrenci kabul etmektedir. Türkiye’de istediğiniz üniversiteye sınav yüzünden giremediyseniz her şey bitmiş değil, hemen başka çareler üretmeli ve Bosna Hersek üniversitelerine gitmeyi düşünmelisiniz. Bosna Hersek Üniversiteleri ücretleri Türk üniversitelerinden daha ucuza gelmektedir, üstelik de Avrupa çapında alacağınız eğitimler de cabası.

Bosna Hersek bize yakınlığı ve dostane ilişkileri ile bildiğimiz kardeş bir ülkedir, yaşayan nüfusun büyük bölümünün Müslüman olmasının da bunda rolü vardır tabii. Gelenek ve göreneklerimiz, tarihi değerlerimiz bir birine çok benzer, yeme içme alışkanlıklarımız da öyle. Ekonomik bir ülke olması da onun tercih edilebilirlik oranını yükseltmektedir. Bosna Hersek Üniversiteleri ücretleri sizi ve ailelerinizi zorlamayacak boyutlardadır, bölümlere göre değişik fiyatları olan Bosna Hersek üniversitelerinde 4 yıllık lisans eğitimleri genel olarak 1000 Euro’dan başlamaktadır.

Üniversite kampuslarındaki yurtlarda 2 veya 4 kişilik gruplar halinde kalabilirsiniz, banyo bazen odada bazen de katlarda bulunmaktadır. Ama aynı parayı vererek yine birkaç arkadaş beraber ev kiralayabilirsiniz eğer yurtlarda kalmak istemezseniz.

Bosnalı ailelerin bir kısmı ek gelir elde edebilmek için evlerindeki odaların bazılarını eşyaları ile birlikte öğrencilere kiraya vermektedirler, barınmak için bu seçeneği de değerlendirebileceğinizi unutmayın. Bosna Hersek Üniversiteleri ücretleri ortalama olarak bu civarlarda tutmaktadır. Toplamda Türkiye’deki bir üniversiteye gittiğiniz zaman da aynı paraları vermeniz gerekecektir, buradaki fark Avrupa standartlarında alınan eğitimlerdir. Köklü disiplin anlayışı çerçevesinde verilen kaliteli eğitimlerin seviyeleri yadsınamaz, geleceğinizi planlarken bu seçenekleri de göz önünde bulundurmanızda yarar vardır.